Asma Tavan Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik imalatlara montaj boşluğu açan, estetik bir görünüm elde etmek amacıyla aynı zamanda ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlayan tavan modeline asma tavan denir. Yapıdaki istenmeyen görüntülerin engellenmesi için tercih edilen bir tavan modelidir. Tesisat boruları, kablolar, duvar ve döşeme şeklindeki kötü görüntülerin kapatılmasını sağlar. Hastaneler, binalar, oteller, bürolar, kamu hizmet binaları vb. birçok yapıda asma tavana ihtiyaç duyulur. Estetik bir görünüm sağlar ve bakımı kolaydır. Tercihen ışıklı renkli tavan sistemleri ya da benzeri dekoratif süsler ile yapıya uyumlu bir tasarım elde edilir. Kendi içerisinde uygulama alanlarına göre çeşitlilik gösterebilir. Asma tavan çeşitlerini birlikte inceleyelim.

Asma Tavan Niçin Yapılır?
Asma tavanlar sitelerde, hastanelerde, çeşitli ofislerde, iş merkezlerinde, hanlarda, endüstriyel sanayi fabrikalarında, konferans merkezlerinde, kütüphanelerde, AVM’lerde, spor salonları gibi yapılarda hem ısı ve ses izolasyonu hem de görsel dekoratif olarak kullanılmaktadır.

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

 • Asma tavan yapılacak mekanda önce yerler belirlenir,noktalar işaretlenir.
 • Dübeller yardımıyla tavana askı çubukları monte edilir ve kot yüksekliği sabitlenir.
 • Askı çubukları, askı maşası yardımı ile C profiline(ana profil) bağlanır.
 • Boyuna uzayan C profilleri klipslerle tali profillere bağlanır.
 • Alçı plaka levhalar karkas sisteme paslanmaz vida ile monte edilir.
 • Vidalar alçı plakaya iyice gömülmelidir.
 • Köşe ve birleşim yerlerine derz bandı çekilir.
 • Paslanmaz vida başları alçı ile kapatılır.
 • Yüzey saten alçı sıva çekilir. Temizlikle işlem bitirilir.
 • Asma Tavanda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
 • Yeterli sayıda çelik dübeller kullanılmalıdır.
 • U profilleri duvara montelenirken vidalar dübelle yapılmalıdır.
 • Askı çubukları gereken mesafeyi geçmemelidir.
 • Levha özellikleri kullanılacak mekanın fonksiyonuna göre seçilmelidir.

Asma Tavanda Kullanılan Ekipman Özellikleri Nelerdir?
Klips
Asma tavan parçalarından biri olarak önemli yer tutan, tali profiller ana profillere bağlar.
Klipslerin temel işlevleri sabitleme işini yapmalarıdır.
Klips çeşitleri kablo, boru, panel klipsleri, kapak klipsleri, geçiş engelleyici klipsler, vidalı klipsler mevcuttur.
Askı Çubukları
Askı çubukları, dübellerden geçirilerek uygulanır ve askı maşalarını taşırlar.
400,600,800,1000,1200,1500 ve 2000 mm gibi uzunluklarda değişik tipleri mevcuttur.
Askı Maşası
Askı maşası, askı çubuğuna takılarak uygulanır ve ana profillerini (TC) taşır.
Alçı Tavan Levhası (Alçıpan)
Levhanın orta kısmı alçı, iki yüzey tarafı kullanma yeri fonksiyonuna göre çeşitli renkteki karton ile kaplı, belirli boyutlarda üretilen pürüzsüz yüzeyli levhalara alçıpan adı verilir.
Hafif alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan, suya dayanıklı alçıpan, neme ve yangına dayanıklı alçıpanlar mevcuttur.

Asma Tavan Modelleri

Alçıpan Asma Tavan
İç mekan ve tavanlarda hafif olması sebebiyle tercih edilen tavan türlerinden biridir. Depreme dayanıklı binalarda tercih edilir. Kolay döşenir ve estetik açıdan istenmeyen görüntülerin gizlenmesini sağlar.

Vektörel Asma Tavan
Vektörel panel sistemlerindeki amaç odanın hacmini etkilemeden tavan yüksekliğini düşürmeyi sağlamaktır. Bu şekilde tavan boşluğuna çok daha kolay ulaşım sağlanmış olur.

Metal Asma Tavan
Ses yalıtımı sağlarken ısı kaybını da engellemiş olur. Kolaylıkla temizlenir ve silinebilir. Ortama ferahlık sağlar ve görsel açıdan oldukça şık bir görünüm elde edilebilir. Yapıda herhangi bir ağırlık yapmaz. Hastane, kamu binaları gibi yapılarda tercih edilir.

Akustik Asma Tavan
Akustik yapısı sayesinde sesin yankılanmasını sağlar. Montajı kolaydır. Dekoratif bir görünüm elde edilir. Alçı ile metal tavanların iskelet sistemine monte edilerek tavana dayanım kazandırır.

Taşyünü Asma Tavan
Yangına dayanıklı maddeler içerdiği için ısıya karşı yalıtım özelliği oldukça iyidir. Rengi beyazdır fakat tercihe göre boyanabilir. İçerisindeki ezilip toz haline getirilen bazal taşlar, geri dönüşüme sahip atık madde ve çeşitli kimyasal materyallerin karışımı ile oluşturulmuştur.

Karolam Asma Tavan
Bu tavan sistemi karolamlardan, karolardan meydana gelmektedir ve neme karşı dayanıklıdır. Karolam tavan sistemlerindeki ışıklandırma ve diğer kablo tesisatlarının yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Alüminyum Asma Tavan
Taşıyıcı profillerle hazırlanan ve metal sistemlerden oluşan asma tavan türüdür. Montajı kolay ve dayanıklıdır. Geniş bir uygulama alanı sağlar. Büro ve işyerleri, sanayi yapıları, spor salonları, bankalar, mağazalar vb. birçok yapıda kullanılabilir.

Petek Asma Tavan
Gözenekli bir yapısı vardır ve bu sayede iyi bir görüntü oluşturulmasını sağlar. İç içe geçirilmiş alüminyum profillerin birleştirilmesi ile oluşur. Yapısı ortamdaki havanın dışarı aktarımını kolaylaştırır. Bu nedenle genellikle alışveriş merkezleri, havalimanları, hastane vb. yapılarda tercih edilir.

Lamel Asma Tavan
Lameller, u profiller, derz profilleri ve taşıyıcılardan oluşur. Neme karşılıklı dayanıklıdır ve paslanma yapmaz. Spor salonları, alışveriş merkezleri gibi birçok yapıda uygulanılabilir.